Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Софийският градски съд е наложил запор върху имуществото на Цветан Василев. Мажоритарният собственик на КТБ не може да се разпорежда със собствеността си заради обвинението към него за финансови злоупотреби в особено големи размери. Запорът е поискан от държавното обвинение съвместно с Комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество.
Като се позовава на множеството журналистически запитвания, пресцентърът на държавото обвинение съобщава, че от 28-и юли мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка се издирва във всички страни-членки на Интерпол. Молбата за обявяването му за международно издирване е подготвена със съдействието на българските представители в Евроджъст.
От съобщението става ясно, че миналия петък Софийският градски съд е уважил искане на прокуратурата и е наложил запор и възбрана на имуществото на банкера Цветан Василев, поудправителя на БНБ Цветан Гунев и останалите обвиняеми по аферата "КТБ".
Що се отнася до издирването на Василев, тъй като към датата на издаване на молбата за правна помощ са съществували данни, че той се намира в Австрия, то е започнало оттам. След като е получен отговор, че според справките, извършени в националната база данни на Австрия, Цветан Василев не е известен на австрийските власти, мажоритарният собственик на КТБ е пуснат за издирване в Шенгенската информационна система и в Интерпол.
На 1-ви август българските представители на прокуратурата в Евроджъст са уведомили българските власти, че делото срещу длъжностните лица от КТБ е заведено като казус в системата за управление на казуси на Евроджъст и ще бъде официално докладвано на пленарно заседание на колегията. Копие от материалите е изпратено и до Националното бюро на Австрия в Евроджъст. На 13-и август заместник на главния прокурор е изпратил за изпълнение предложението на наблюдаващия прокурор по делото "КТБ" Иван Гешев за обявяването на Цветан Василев за международно издирване и временното му задържане под стража, с оглед следваща екстрадиция в България от територията на всички държави-членки на Интерпол.
Съобщението за запора на имуществото на Цветан Василев беше изпратено от Комисията за конфискация с уточнението, че това е първият реален резултат от дейността на съвместния екип между Комисията и прокуратурата по казуса КТБ, който в рамките на две седмици е успял да установи всички имоти, превозни средства и дружествени дялове освен на банкера, и на подуправителя на БНБ Цветан Гунев и на част от обвиняемите по аферата. Софийският градски съд е забранил на Василев да се разпорежда с общо 36 позиции, дялове в търговски дружества, недвижими имоти и автомобили.
От Комисията за конфискация уточняват, че двата самолета, които са на разположение на Цветан Василев, не са обект на обезпечителни мерки, тъй като са притежание на търговско дружество, в което той и съпругата му имат мажоритарен дял. На всички проверявани лица е наложена забрана за разпореждане с недвижими имоти, автомобили и дружествени дялове. Наложените обезпечителни мерки не отменят законовото задължение на инспекторите до една година да направят проверка на доходите и разходите на всички десет лица, привлечени като обвиняеми по казуса "КТБ" и да поискат отнемане в полза на държавата на тяхното имущество, ако за последните десет години бъде установено, че разходите им надвишават приходите с над 250 000 лева, съобщават от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.
На фона на тези новини в отворено писмо до банкера клиенти на КТБ изразиха категоричната си подкрепа за действията му за оздравяване на поставената под специален надзор банка.