Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Гроздовата реколта на някои места в страната е почти 100 процента поразена заради обилните валежи. Това беше отчетено в открития ден по лозарството, организиран от Института по лозарство и винарство в Плевен.
Там, където гроздопроизводителите са извършили навременна растителна защита, до голяма степен гроздето е запазено. Повече е пострадало десертното, което заради ранното съзряване е по-чувствително на болести, обясни доктор Николай Генов от института.
Има някои болести, които се срещат не всяка година, като мана оидиум, а са характерни само за определени условия и тази година е такава, че когато в началото на развитието на лозята валят дъждове, дори да не са много обилни тези дъждове, но да има дъждове, тогава се осъществява заразяване при болести като ескориоза, като черно гниене - антракноза. Ако няма дъждове в този период, след това и да вали много, те не се разпространяват.
Засега производителите отказват да говорят за цени, защото се тревожат, че заради ниските добиви, няма да могат да покрият разходите си. Плаши ги и друго. Високите цени на нашето грозде може да засилят вноса на сладкия плод. Институтът по лозарство и винарство в Плевен започна продажбата на десертно грозде по два лева за килограм.