Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Девет правни организации дадоха предложения за Стратегията за съдебна реформа

| обновено на 11.09.14 в 15:10
Снимка: БГНЕС

Девет професионални и неправителствени правни организации представиха своите предложения към готвената от Министерството на правосъдието Стратегия за съдебна реформа. Сред тях са разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари, възможността за отзоваване на съдебни кадровици, по-активно участие на магистрите при избора на административни ръководители. От неправителствените организации изразиха съжалението си, че съдебната тема не е част от предизборния политически дебат и предупредиха, че ако продължи имитацията на реформи, проблемите в системата ще продължават да се задълбочават.

Ако ние искаме проблемите да бъдат решени, трябва да бъде идентифицирана нуждата и да бъде взет комплекс от мерки. Ако има съгласие по това - кое е проблемът и какво искаме да се случи, комплексът от мерки ще последва от само себе си. Ако има съгласие по комплекса от мерки - как ще бъдат въведени те, както позволяват обстоятелствата. Въпросът е, не човек да се крие зад това е невъзможно, онова е невъзможно, затова трябвало Велико народно събрание, за другото трябвало не толкоз Велико народно събрание. Този, който се крие зад това, той всъщност казва - аз не искам да се заема с решаването на проблема. Този, който не иска, намира оправдание, този, който иска, намира начин, каза съдията от Върховния касационен съд Борислав Белазелков

Срещу тези предложения преди време се обявиха от Българската съдийска асоциация и обединенията на прокурорите и следователите. Критиките им бяха коментирани от Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията и от Маргарита Илиева от Българския хелзинкски комитет:

За да се търси сближаване на позициите, трябва да има аргументирани позиции, а в случая имаме една аргументирана позиция и не я коментираме. Не е достатъчно да се критикуват направените предложения без насреща на масата да се слагат конкретни идеи за реформа, защото противното означава, че се отричат съществуващите проблеми.

Доколко те не лансират алтернативни решения на проблемите, които са констатирани многократно и на наднационално равнище също, това не е съществена позиция, това е просто позиция контра. 

Подробности чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!