Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

СГС отхвърли иска на Цветан Василев срещу прокурорското постановление за задържането му

| обновено на 12.09.14 в 17:54
Снимка: БГНЕС

Софийският градски съд отказа да гледа жалбата на банкера Цветан Василев срещу прокурорското разпореждане за 72-часовия му арест. Съдия Иван Коев прекрати съдебното производство с аргумента, че не е налице фактическо задържане. Решението може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

След близо едночасови пледоарии на подсилените прокурорски и адвокатски екипи...на моменти с аргументи, оспорващи правните познания на отсрещната страна, съдия Коев напомни, че няма прокурорско искане за арест, което да не може да бъде оспорено пред съд, но че в случая с Цветан Василев оспорването е преждевременно, защото той  е на свобода.

"Виртуална жалба" беше наречено адвокатското искане от прокурорите по делото. Защитниците отговориха, че тогава и искането е виртуално, а адвокат Константин Симеонов предложи иронично делото да се пренесе в Интернет. Прокурор Иван Гешев контрира с констатацията, че с настояването си да бъде отменен ареста му, Цветан Василев се опитва да се постави над обикновените разследвани и видя в това опит да бъде унизен българския съд. "Съдът е арбитър и той трябва да разрешава спорове, а не е Светия синод или Ватикана, за да раздава индулгенции в бъдещето" каза в залата Гешев и доразви тезата си и извън нея:

Господин Цветан Василев иска от съда да получи индулгенция за бъдещо преследване. Ред такъв в българското законодателство - съдът да раздава индулгенции - няма. Явно господин Цветан Василев има някакво чувство за особена екстериториалност. Той смята, че по отношение на него законите не важат. Иска да договори мярка за неотклонение! Такава процедура в България няма! Очаквам следващото му искане към българския съд да му бъде гарантирано, че ако прокуратурата евентуално внесе обвинителен акт, той ще бъде оправдан. Ако не беше безумна ситуацията, щеше да е много смешно. Прокуратурата прави всичко необходимо, за да осигури г-н Цветан Василев пред българския съд по същия начин, по който прави всичко необходимо за всеки български гражданин.

След като коментира, че прокуратурата не бива да говори така и че клиентът му не иска закон за себе си, адвокат Константин Симеонов обясни, че той просто се ползва едно свое процесуално право, което му трябвало, за да може да се върне в България, но без белезници. Симеонов призна,че е водил разговори с прокуратурата сама да промени мярката за неотклонение на Цветан Василев, който, като издирван от Интерпол, дори не можел да се предаде сам:

Той е готов да дойде, но да не бъде задържан.

Константин Симеонов, който разказа,че се виждал с Василев в Сърбия, когато е бил упълномощен да поеме случая, обясни, че клиентът се страхува за живота си и затова още на 23 юни е поискал защита от главния прокурор, но отговор нямало.

Макар да запази доза отпимизъм за решението на Апелативния съд, адвокатът на банкера няколко пъти нарече ситуацията "патова", защото единственото желание на Василев било да се прибера в България, но но неможел да го направи без гаранции, че няма да бъде арестуван

Ние не поставяме условия. Ние казваме, че това е начинът, по който бързо може да се осъществи неговото прибиране и казваме, че това е начинът, по който може да се даде възможност той да участва в оздравяването на банката и тя да отвори
. Каква е гаранцията че сръбският съд ще го екстрадира? При тази документация няма да стане! Той иска да се прибере. Това е проблемът. Не може да се прибере без да бъде върнат за екстрадиция в Белград, не може и да мине границата, защото трябва едва ли не да се крие, а той не иска.

Отказът да бъде допуснато разглеждане на искането на Василев може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд, а делото беше насрочено за 18-и септември.

Атакуването на прокурорското разпореждане Василев да бъде арестуван се основава на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека, според който всеки задържан може да поиска от съд да се произнесе по законността на искането. Практика в България по този текст има от години, но тя е за случаи на осъществен арест, какъвто не е този с Цветан Василев. Банкерът е обвинен задочно за източването на КТБ. Именно въз основа на това обвинение българската прокуратура поиска той да бъде обявен за издирване в близо 180-те страни, членки на Интерпол, и когато и където бъде открит да бъде задържан и да премине през съдебна процедура за екстрадирането му в България. Именно с това искане защитата на Цветан Василев обяснява незавръщането му в България и твърди, че ако искането за арест бъде отменено, той ще си дойде, за да даде показания по делото КТБ и да работи за оздравяването на банката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!