Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Болните от муковисцидоза в България настояват за адекватно лечение. От Министерството на здравеопазването казаха, че са започнали разговори за обособяване в няколко града у нас на комплексна услугаза болните. По повод международния ден на болните от рядката болест от Асоциация "Муковисцидоза" за България поднесоха 65 рози на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов.
Тъй като няма регистър на болните от муковисцидоза, регистрираните в Здравната каса са около 230 души, обясни Антон Алексиев, председател на Асоциация "Муковисцидоза". Лечението при тежка инфекция струва около 5 000 лева на месец:
Здравната каса ни даде конкретни срокове до 1-ви януари да приключат с изготвянето и с подписване на рамков договор.
Не е достатъчно да има само една клинична пътека за муковисцидоза, каза доктор Динчо Генев, подуправител на Националната здравноосигурителна каса:
Към настоящия момент има създадена нова клинична пътека, но това ограничава много болниците, в които могат да бъдат лекувани, а преди те имаха богатата възможност в 9 отделни клинични пътеки да влизат за лечение в болница.
Министерството на здравеопазването предлага да може да се оказва диспансеризирана комплексна услуга, отколкото индивидуални пътеки. Министърът на здравеопазването доктор Петър Москов каза:
Ние сме предложили на няколко места в страната да може да се оказва диспансеризирана комплексна услуга, а не просто един от страдащите от муковисцидоза органи да бъде третиран по клинична пътека.
В понеделник и вторник в четири града у нас безплатно ще се правят кръвни изследвания за заболяването муковисцидоза.