Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
90% от гарантираните спестявания в Корпоративна търговска банка вече са изплатени. Това съобщи председателят на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков. Изплатени са над 3 милиарда 250 милиона лева, като с парите си са се разпоредили над 91 хиляди вложители:
Само около 2 процента си изтеглят в кеш парите от вложителите, тоест самите вложители вярват в българската банкова система и продължават да разчитат на нея за своите спестявания, каза Миленков.
Радослав Миленков съобщи, че иззетите картини от офисите на Корпоративна търговска банка не са част от капитала на банката. От своя страна финансовият министър Владислав Горанов заяви, че Върховният административен съд ще разгледа приоритетно жалбата срещу отнемането на лиценза на КТБ.
Имам уверението, че в кратки срокове, не в предварително заявените, ще имаме решение по жалбите срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза и от там нататък ще влезем в класическата несъстоятелност така, както тя е разписана в закона за банковата несъстоятелност, с назначаването на синдици - те са органите, които могат да контролират извършването на сделки и които нарушават масата на несъстоятелността. Ако ВАС реши, че неправилно е взето решението за отнемане на лиценза, според мен, влизаме в хипотеза, в която Фондът продължава да бъде най-големият кредитор на КТБ и КТБ отваря нейните управляващи органи, които бяха отстранени от БНБ си вземат местата и животът продължава, докъдето стигнем.
В момента Фондът за гарантиране на влоговете води разговори за осигуряване на т.нар. "стендбай кредитни линии", чрез които при евентуална необходимост може бързо да бъде осигурен ресурс за ново изплащане на гарантирани влогове. В същото време се водят разговори с международни финансови институции за рефинансиране на държавния заем от 2 млрд. лева, за да може той по-бързо да бъде върнат в хазната. Вероятно част от новия заем на Фонда за гарантиране на влоговете ще бъде държавно гарантиран.
Кампанията по изплащането на гарантираните суми започна на 4-ти декември. Обслужването се извършва през девет търговски банки.