Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Държавата губи над 1 милиард лева годишно от нерегламентирани доставки и продажби на течни горива. Това се казва в анализ, публикуван от Министерството на финансите. Той е изготвен заради промените в Закона за ДДС, които направиха задължително монтирането на нивомерни системи и на ведомствените бензиностанции. Срещу тази мярка реагираха остро земеделските производители и превозвачите.
Отдавна доставките и продажбите на течни горива са определени като изключително рисков сектор, посочват експертите от Министерството на финансите. Около 30% от данъците и акцизите, свързани с тази дейност, остават несъбрани за хазната.
От Министерството посочват данни на браншови организации, според които заради нелоялната конкуренция на ведомствените бензиностанции в малките населени места са закрити 700 търговски обекта, а 2500 души са останали без работа.
Бензиностанциите на територията на страната, регистрирани в НАП, са 3105. От тях ведомствени са 315. Те са предназначени за зареждане и съхраняване на горива за собствени нужди, но реално в страната има над 30 000 обекта, от които се извършва зареждане на техника.
От Министерството на финансите припомнят, че всички останали бензиностанции отдавна са монтирали нивомерни системи, с които в реално време изпращат данни на Националната агенция за приходите.