Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Съсловните здравни организации, фармацевтичният съюз и управителят на Здравната каса искат среща с министъра на здравеопазването. Те настояват за промяна на постановление, според което на лечебните заведения с над 100 хиляди лева годишен приход ще се плаща едва след проверка на НАП и Агениция "Митници" за задължения към държавата.
Лекарското съсловие и касата настояват в указанието към министерското постановление да се изключат лечебните заведения и Здравната каса, че ще получат парите си за извършена дейност, ако нямат задължения към държавата, както това е за съдебната власт и Народното събрание.
За да бъде извършено разплащане към изпълнителите, лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти трябва да бъде изпратена справка до агенция "Митници" и НАП за това, че този изпълнител на съответната дейност няма задължение към държавата, коментира д-р Борислав Миланов.
Най-простичко казано, НАП налага един предварителен запор на всички сметки, които касата изплаща на лечебните заведения, заяви д-р Цветан Райчинов.
Междувременно стана ясно след среща между Лекарския съюз и касата по методиката за разпределение на бюджета на касата, че няма да има забавени плащания към болниците, а листа на чакащи пациенти има и в момента.
За България специално мога да ви кажа, че при такова разпределение и такъв бюджет процентът на чакащи ще е повече от малък. При този финансов ресурс не повече от 5% ще отидат в такива листи. Но болниците ще получават ежемесечно изработените от тях пари без да чакат по един, два, три месеца понякога, за да получат това, което са изработили, каза д-р Райчинов.
Според него е добре, ако се уточни, че само в частните болници пациентите получават по-бърз достъп до лечение срещу заплащане.