Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Едно от най-спорните дела в мандата на Цветан Цветанов като вътрешен министър приключи с три оправдателни присъди. Върховният касационен съд окончателно оневини по обвинението в даване на подкуп бившия министър на отбраната Николай Цонев, бившия финансист Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров.
Съдът коментира остро критично работата на прокуратурата по делото, включително и качеството на протеста срещу двете оправдателни присъди на Софийския градски и Софийския апелативен съд. Магистратите определят като хаотични аргументите в протеста и признават, че са изпитали затруднение при установяване на прокурорските възражения.
Делото е емблематичен пример за провокация към подкуп, инсценирана и проведена от следователя Петьо Петров, сега шеф на Столичното следствие, това става ясно от мотивите на върховните съдии. Това обаче не е изследвано от прокуратурата, която на три съдебни инстанции твърдеше, че подсъдимите са предлагали пари на Петров, за да смачка разследване срещу бившия министър на отбраната Николай Цонев. Затова следователят е получил 20 хиляди евро подкуп.
Съдът смята още, че настоящият шеф на Столичното следствие е действал под ръководството на лица от службите за сигурност, полицията и държавното обвинение.
Съдиите Татяна Кънчева, Биляна Чочева и Юри Кръстев подробно излагат аргументите си, за да приемат, че е налице провокация към подкуп, като не визират проведените и записани разговори между подсъдимите и Петьо Петров. Тримата върховни съдии са категорични, че още при първоначалните контакти между тях идеята за даване на подкуп е била на Петьо Петров.
Делото "Цонев, Попов, Сантиров" ще се запомни със скандалния арест на бившия военен министър Николай Цонев на първи април 2010-а година и видеокадрите, разпространени от МВР, на които тогавашният заместник градски прокурор Роман Василев го обявява за абсолютен престъпник и го слага на колене.