Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Гърция е с нова енергийна стратегия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция е с нова енергийна стратегия. Целта на новото правителство в Атина е да превърне Гърция в енергиен кръстопът както на Средиземноморския район, така и за цяла Европа. Това е основната насока на политиката в енергийния сектор, която представи министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис.

Правителството е заинтересувано от реализиране на проекта за трансадриатическия газопровод ТАП за трансфер на азерски газ, но ръководството на енергийното министерство не е удовлетворено от договорените приходи за Гърция.

Министър Лафазанис отказа конкретен отговор на въпроса дали Атина предвижда включване в "Турски поток" и дали ще преговаря с Москва за руски газ от тази връзка.

Гърция няма да бъде "сателит" на никого, а ще защитава националните си интереси в енергийния сектор. С тази позиция министър Лафазанис изясни и спирането на приватизацията на националната електрическа компания ДЕИ. Всички договори, които електрокомпанията е сключила, ще бъдат преразгледани.

Правителството обеща, че ще намали цената на природния газ с 20%.

След изявленията за тотално спиране на приватизацията, новото правителство промени позицията си за някои сделки. Атина ще приключи продажбата на акциите от държавната газова компания ДЕСФА на азерската "Сокар". В сила остава и споразумението с китайския гигант "Коско" за пристанище Пирея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!