Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Работодателите настояват държавата да плаща здравните осигуровки само на най-бедните

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев
Снимка: БГНЕС
Държавата да плаща здравните осигуровки само на хората без доходи. За това настояха от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) на заседанието на Националният съвет за тристранно сътрудничество. Социалните партньори обсъдиха промените в Закона за здравното осигуряване, според които от догодина държавата ще започне да увеличава с 5 на сто осигурителния доход, върху който плаща вноските, до достигането на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

Дискусията по промените в здравното осигуряване се проведе при отсъствието на ресорния министър Петър Москов, което предизвика остра реакция от страна на синдикатите.

Иван Кокалов от КНСБ обърна внимание, че разделянето на пакетите, заплащани от Здравната каса, ще има само финансов ефект: Не считаме, че разделянето на основния пакет от здравни дейности на няколко подвида, по някакъв начин отговаря на нуждите на населението.

Заместник-министър Ваньо Шарков се опита да внесе яснота как ще бъдат разделени пакетите: Спешният пакет, този, който гарантира спешност и гарантира здравното обслужване и на здравнонеосигурените тогава, когато те имат нужда от спешна помощ. Базовият пакет е пакета, в който влизат всички социално значими заболявания, онези от които е 96% от смъртността в България, онези, които най-често водят до трайна инвалидизация, а не онези, които предизвикват сърбеж или нещо друго, които би трябвало да бъдат в допълнителния.

С промените в Закона здравни права ще се губят при пропуски в осигуряването през последните три години, а не както е в момента, ако има повече от три месеца без вноски за последните три години. 

Предлагаме държавата да се освободи от ангажимента да заплаща здравните вноски на лица с доходи, като освободеният финансов ресурс ще се използва за интензифициране темпа на нарастване на здравната вноска за сметка на републиканския бюджет и се обхванат от осигурителната система лицата без доходи
, заяви Кирил Домусчиев председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Различия при социалните партньори има и за това дали да се увеличи квотата на държавата в Надзорния съвет на Здравната каса.

До месец май ще заседава работна група, която да обсъди възможността държавните служители да имат право на ефективна стачка. Според предложените текстове висшите държавни служители нямат право на ефективна стачка, а символично ще могат да носят обозначителни ленти. Стачни действия могат да се провеждат със съгласие на поне половината служители, а предупредителна стачка, но за не повече от час, ще може да се провежда и без предупреждение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!