Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Заболяванията от допълнителния здравен пакет ще се лекуват и по Здравна каса

Снимка: БГНЕС

Министерството на здравеопазването не очаква трусове в болниците заради условието да харчат не повече от 90% от бюджетите си за миналата година. Това съобщи пред "Хоризонт" заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. При нужда лечебниците ще формират листи на чакащите по правила, одобрени още през 2011-а година.

Догодина този процес допълнително ще се усъвършенства чрез въвеждането на спешен, базов и допълнителен пакет на здравната помощ.

Листи на чакащите може и да има тази година, но това не е нещо ново. Регламентът кога и по какви причини да се създават листи на чакащите е разписан още през 2011-а година, обясни заместник-министър Ваньо Шарков:

Пациенти, които са с животозастрашаващи състояние. Пациенти, чиито заболявания попадат в групата на социално-значимите или тези, които предизвикват най-голяма смъртност, не могат да бъдат в листата на чакащите. От друга страна, един пациент, който е с херния, която обаче не е заклещена херния, няма необходимост от спешно лечение. Понякога такива пациенти сами отлагат своето лечение, като казват, че ще се оперират малко по-късно, защото не е спешно.

Заболяванията, които догодина ще попаднат в допълнителния здравен пакет, ще се лекуват и по Здравна каса. Хората с допълнителна застраховка обаче ще могат да се лекуват с предимство, докато тези, които разчитат само на осигуровките към държавата, ще трябва да чакат.

Ако пациентът е в листата на чакащите или лечебното заведение има необходимия ресурс в рамките на съответния месец да поеме пациента, той ще ползва единствено това, което плаща към НЗОК. Ако пациентът иска да мине по-бързо, тогава вече той трябва да плати допълнително в доброволно здравноосигурително дружество, каза още д-р Ваньо Шарков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!