Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В Корпоративна търговска банка ще бъдат назначени двама временни синдици. Това ще стане възможно след промени в Закона за банковата несъстоятелност, около които се обединиха всички парламентарно представени партии. Съгласие за такива промени беше постигнато на среща във финансовото министерство с участието на министър-председателя Бойко Борисов: Няколко закона в момента се бият помежду си или дават възможност на един добър адвокат, утре да направи така, че квесторите да са действали в рамките на закона и парите да ги няма, и те да са чисти, каза премиерът Бойко Борисов
Конкретните законови текстове все още не са ясни, но Петър Славов от Реформаторския блок обясни, че временните синдици имат правомощията на титуляри на поста: Основно защитни функции и обезпечителни по отношение на имуществото на банката. Включително да атакува разпоредителни сделки, включително да иска обезпечителни мерки от съда. Това се предвижда да му влезе в правомощията.
Така ще могат да бъдат обявени за нищожни цесии и прихващания, които реално намаляват възможността кредиторите на банката да възстановят парите си. Най-големият е Фондът за гарантиране на влоговете, но има и частни кредитори – това са собствениците на депозити над гарантираните суми.
Мая Манолова от "БСП лява България" бе категорична, че ще бъде контролирана не само дейността на временните синдици, но и ще бъде потърсена отговорност на всички, които са работили по казуса досега: Българските граждани имат право да имат пълна информация върху това, което ще се случи занапред по приключването на несъстоятелността на банката. Също така ще участваме активно и в изясняване на всички въпросителни по това – защо се стигна до тази ситуация, каза Мая Манолова
Окончателните текстове трябва да бъдат готови до сряда. Към момента Фондът за гарантиране на влоговете е изплатил 3 милиарда 526 милиона лева.