Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Редовната пролетна мисия на Международния валутен фонд се очаква да приключи днес. За две седмици експертите, ръководени от Мишел Шанън, са направили проверка на финансови и икономически показатели на страната ни.
Мисията на Международния валутен фонд бе за последно в България през юни миналата година – десетина дни преди Корпоративна търговска банка да бъде поставена под специален надзор. Тогава банковата ни система бе определена като стабилна, а необслужваните кредити – като обезпечени с буфери. За двете седмици, когато експертите от фонда са у нас, в разгара си бяха дебатите по ратификацията на договорите с банките – посредници за поемането на дълг от 16 млрд. лева за три години. В последните дни от мисията започна работата и по спешните законодателни промени, които се налагат заради забавянето на съда по делото за несъстоятелност на КТБ.
Освен това заради кризата с КТБ банковият надзор се ръководи от временно изпълняващата длъжността Нели Кордовска, а избирането на титуляр на поста бе спряно от управляващите заради липса на политически консенсус. Доверието към гуверньора на БНБ Иван Искров е снето от управляващите. В същото време финансовият министър Владислав Горанов неведнъж изтъкна, че страната ни ще започне работа по присъединяването към Единния банков надзор и това ще е стъпка към влизането в ЕРМ 2 и еврозоната.
През есента Фондът ревизира оценката си за очаквания икономически растеж у нас до 1,4 на сто през 2015-а г., а като основни рискове бяха посочени доставките на газ от Русия заради кризата с Украйна.