Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Голямо свлачище затвори пътя Пловдив-Смолян. Свлачището е на километър и половина до разклона за с. Югово. От Областното пътното управление в Смолян препоръчват да се използва обходен маршрут Пловдив Кричим - Девин.
През изминалата нощ няма нови валежи и въведени ограничения на територията на бедстващата Смолянска област. Продължава работата на екипите по възстановяване на електрозахранването в близо 70 селища и махали в планинския регион, обясни областният управител Недялко Славов:
За днес техниката, която е мобилизирана от вътрешността, продължава работа по републиканската и общинската пътна мрежа, като стремежът е всички пътни артерии да бъдат достъпни и оширени.
В дните на бедствието при изключително затруднената работа на екипите има няколко случая на некоректно подадени сигнали за оказване на помощ. Последният е от вчера, когато министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, заедно с областния управител на Смолян проследиха пробиването на пътя за махала Печинска в община Мадан. Точно в този момент се появява сигнал за бедстващи в близката хижа "Шадиица", допълва Недялко Славов:
Получава на нейната фейсбук страница некакви хора, които бедстват в хижа "Шадийца", което е точно над Печинска. И тя притеснена, оставили са и мобилни телефони, звъни на мобилните телефони, няма връзка. Тя се разпорежда да се изпрати пожарната и 4 часа са пътували пожарникарите до горе. Хората викат: "Ние не искаме да си тръгваме. Искаме да ни осигурите път да си излеземе с колите".
Обстановката в засегнатите от бедствието райони постепенно се нормализира.
Работи се по осигуряване на достъп до блокираните от преспи селища и по отстраняване на щетите по електропреносната мрежа. Премиерът Бойко Борисов пое ангажимент за осигуряване до дни на 20 агрегата в малките села и махали, които все още са без ток.
В Пазарджишко продължава работата по отстраняване на щетите, причинени от високите нива на подпочвени води. Най-сериозна е ситуацията в село Мало Конаре, където има наводнени над 150 къщи и земеделски земи.
Екоминистерството предупреди, че заради снеготопенето е възможно покачване на речните нива в цялата страна.
С повишено внимание се следят реките Тунджа, Марица и Арда. Контролират се и нивата на язовирите.