Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Разходите за пенсии ще се увеличават всяка година с повече от 200 млн. лева. Това става ясно от проекта за средносрочна бюджетна прогноза за периода 2016-2018-а г., публикуван на сайта на финансовото министерство. Всяка година пенсиите ще растат минимално по т.нар. "швейцарско правило", като през 2018-а г. ръстът им ще е с 3% от юли месец. Бюджетът ще продължи да бъде с дефицит до края на периода, като всяка година дупката в хазната трябва да намалява с 0,5 на сто.
Тази година икономическият растеж ще се забави до 1,4 на сто, като се очаква и минимална дефлация.
Догодина се очаква растежът на икономиката ни да бъде с 1,7 на сто, колкото е и през 2014-а г. Прогнозите на финансовото министерство са по-оптимистични от тези на Европейската комисия. Експертите от министерството на Владислав Горанов очакват тази година средногодишната инфлация да е отрицателна, но от 2016-а г. да започне плавно покачване.
Също така се предвижда стабилизиране на пазара на труда, а догодина нивото на безработицата да бъде 10,2 на сто.
До 2018-а г. няма да бъде променян размерът на максималната пенсия - 910 лева, съответно и на максималния осигурителен праг - 2 600 лева. През 2018-а г. минималната работна заплата ще остане 460 лева, колкото трябва да бъде нивото й година по-рано. Дотогава тя ще расте плавно, като следващият скок е през юли до 380 лева.
Освен очакваното увеличение на акцизните ставки при тютюна, което идва от европейските ангажименти на страната ни и ще започне плавно от договина, не се очаква промяна на ставки. Ниските данъци се считат като стимул за икономическата активност в страната ни. Предвиждат се редица мерки за подобряване на събираемостта на приходите, но в средносрочната бюджетна прогноза анонсираното сливане на НАП и Митниците не е посочено. Конкретно не са посочени и промените в пенсионната реформа, по които все още се работи.
От министерството коментират, че средносрочната прогноза за периода от догодина до 2018-а г. се разработва въз основа на стратегията за преодоляване на икономическите дисбаланси.
През февруари от Брюксел започнаха процедура срещу страната ни именно заради дисбалансите.