Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Камарата на частните съдебни изпълнители предлага законодателни промени

| обновено на 25.04.15 в 17:47
Георги Дичев
Снимка: БГНЕС

От Камарата на частните съдебни изпълнители предлагат поредица от законодателни промени, които да балансират длъжници и кредитори. От организацията остро възразиха срещу изказвания на депутати, насаждащи омраза срещу професията им. На семинар от Камарата отчетоха 20% намаляване на броя на изпълнителните дела и сериозен ръст в продажбата на недвижими имоти от 2013 година досега. Увеличение има и в продажбата на земеделски земи. Кризата с Корпоративна търговска банка е повишила интереса към търговете на частните съдебни изпълнители.

От камарата виждат симптоми на икономическо оживление в раздвижването на пазара на недвижимите имоти. Интересът към търговете на земеделски земи те обвързаха с възможностите за развитие на земеделието, които дава Програмата за развитие на селските райони. Инвестициите в имоти, в земи, включително и заради кризата с КТБ, не са резултат от спад на доверието в банковата система. Тази уговорка направи Георги Дичев, който е председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. От нея отчетоха увеличаване на броя на изпълнителните дела в полза на държавата и общините, както и по-голям интерес към услугите им от страна на гражданите. Дичев уточни, че под граждани има предвид и кредитори, и длъжници:

Когато се говори за длъжниците, винаги трябва да се отчита, че има и друга страна, която е кредитор, и там също има човешки съдби, има неизплатени заплати, има издръжки, деца. Има работодатели, които, ако не платят, ще фалират. Винаги трябва да се търси балансът между двете страни в процеса.

Той се възмути и от атаките срещу професията от страна на някои депутати, сред които особено активна е Мая Манолова от БСП-Лява България:

Очевидно някои политици се опитва да решат проблема със собствената си идентичност, тяхната и на техните партии и сриващ се рейтинг, което говори, че те имат някакъв проблем, в някаква безпътица са изпаднали тези хора, щом са стигнали дотам, да си решават проблемите с темата - частни съдебни изпълнители. При частните съдебни изпълнители не всичко е идеално, разбира се, има неща, които могат и трябва да се подобрят.

Срещу твърденията, че те забогатяват на гърба на длъжниците Дичев оповести законодателни предложения с доста социален характер, търсещи, по думите му, липсващия баланс между интересите на длъжниците и кредиторите.

Да се защитят социално уязвими длъжници, да използват по-добре правото си на защита, да могат да спират изпълнението при по-малко внесени суми, при разсрочване, да се постигне някакъв баланс, защото в момента като че ли няма такъв баланс в Гражданско-процесуалния кодекс.

Предложенията са внесени в Министерството на правосъдието и в Правната парламентарна комисия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!