Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Днес на разсъмване на полуостров Гелиболу или Галиполи се състоя второто възпоменание за жертвите на битката отпреди 100 години. Турция отдаде почит на своите и чуждите войници, загинали в тежките сражения.
Семейства на военни, лидери и обикновени посетители се събраха на мястото, където преди 100 години са дебаркирали войниците на Антантата срещу турските войски.
Внуците на британските, австралийските, новозеландските войници, четоха молитви за упокой на душите им, положиха цветя пред мемориала.
Британският престолонаследник Принц Чарлз прочете писмо на британски войници, участвали в битките, в което завещават да не бъде забравена тяхната саможертва.
Премиерът на Австралия Джон Абът заяви във възпоменателното си слово заяви, че на Галиполи са се сражавали рамо до рамо австралийски и новозеландски войници, над 3 х.от тях загиват, но същевременно благодарение на това се обособяват като независими държави Австралия и Нова Зеландия. И от двете страни бяха дадени големи жертви, но на всеки 25 април ние им отдаваме заедно почит, каза той.
По време на церемонията бе прочетено и писмо на Ататюрк до майките на загиналите чужди войници.” Вашите синове дойдоха на наша земя като завоеватели, врагове, но те се биха достойно и проляха кръвта си на наша земя...пролятата кръв е свещена, затова сега те са и наши чеда, бъдете спокойни, че турският народ никога няма да забрави паметта им “с казва в писмото, което бе прочетено на английски език от турски военен.
Националните знамена на Австралия и на Нова Зеландия се развяха на пилоните. Днешният ден се чества като национален празник на двете страни.