Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Регионалната здравна инспекция в Смолян разполага с безплатни тестове за Лаймска болест, най-често срещаната преносима от кърлежи инфекция в областта. С цел намаляване на заболеваемостта и смъртността от този вид инфекции в страната е утвърдена Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани инфекции при хората. Изследването се извършва след консултация и по преценка на личния лекар или инфекционист.
В България основна роля за разпространението на болестотворни организми имат т.н. пасищни кърлежи. Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж. Развитието на кръвосмучещите се благоприятства от два фактора - висока влажност и достатъчен брой животни, на които те могат да паразитират. Особено застрашени са животновъдите, ветеринарите, медицинските работници и хората, чиято професия е свързана с обработката на тревни площи.
Превантивните мерки са използване на репеленти, носене на дрехи в светли тонове, с дълги крачоли и ръкави, оглеждане на тялото за впити кърлежи и търсене на специализирана помощ за правилното им отстраняване.