Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Наемането на общински пасища и ливади през последните години е изгодно, защото за тях се получават европейски субсидии. Проблемът е, че 35% от тези терени са отдадени на хора без животни. Затова агроведомството е подготвило промяна в Закона за земите.
Всички наематели без добитък ще бъдат задължени до определен срок - 2-ри февруари идната година, или да се снабдят с животни, или договорите ще бъдат прекратени, каза министър Танева. Тя уточни, че още днес законът ще бъде публикуван за обществено обсъждане.
Освен това до месец на фермерите ще бъдат изплатени 26 милиона лева на глава добитък - по 7 лева за овца и 100 лева за крава. Ще се мисли и за диференцирана ставка на ДДС за млечните продукти.
Димитър Заров, председател на Националния съюз на говедовъдите, определи ефекта от подобна мярка така:
Ще се стимулира потреблението, ще бъде извадена сивата икономика в сектора и приходите в бюджета ще бъдат по-големи, в никакъв случай по-малки.
Десислава Танева обаче посочи, че преди това ефектът от подобна крачка трябва да бъде подложен на допълнителен анализ.
Въпреки обещанията утре животновъдите ще протестират. Цената на литър мляко се срина на 0,25 лева, каза фермерът Атанас Къцов и предупреди:
Така или иначе този протест ще се състои. Може би на него ще се изброим да видим колко сме останали, защото много от нашите колеги започнаха да продават животните.