Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Правителството трябва да ревизира заложения бюджетен дефицит, смятат водещи български икономисти

България трябва да се стреми към дефицит от 0,5 % заради по-добрата събираемост на приходите. Това заяви икономистът Георги Ганев на конференция, посветена на европейските предизвикателства към страната ни. Заради проблемите в банковата система и нуждата от спешно финансиране в края на миналата година Европейската комисия предупреди, че показателите ни могат да излязат от позволените нива. Заради раздвижването на икономиката и по-добрата събираемост на приходите правителството трябва да ревизира намерението си за дефицит, близък до три процента, категорична е Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Тъй като не е ясно какво ще се случи в следващите дни, 3% дефицит за момент, в който икономиката расте и няма обективни причини да е толкова голям, според мен, не би трябвало да е приемлив.

Димитър Хаджиниколов от Съюза на икономистите в България обърна внимание, че приходите в хазната трябва да са по-добре планирани, защото се трупат излишъци.

Които след това се разпределят от правителството, което в общи линии е нарушение на бюджетната политика, защото би трябвало това да се има предвид при съставянето на бюджета т.е. да се очакват тези приходи.

Също така трябва да се решат проблемите в здравеопазването, което е една от основните причини за огромните разходи на хазната, допълни икономистът Георги Ганев:

Големият проблем е, че почти не се обръща внимание на превенцията, т.е. на профилактиката.  Структурата на българската система на здравеопазване е всъщност не да опазва здравето, а когато се разболееш, да те излекува.

Акцентът трябва да бъде върху частните здравни фондове. Същото се отнася и за пенсионната система, но преди да бъдат внесени окончателните ѝ параметри в парламента, е необходима оценка на въздействието. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!