Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Около 1/3 от хората, декларирали доход до размера на минималната работна заплата, са възстановили данъка си, съобщи за "Хоризонт" говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров. Законът позволяваше на данъкоплатци с годишен доход до 4080 лева или 12 минимални работни заплати от 340 лева да получат обратно данъка върху доходите си за миналата година.
Около 10 хиляди са общо данъчните декларации за най-нискодоходните групи, подадени в НАП, като оценката ни до момента сочи, че около една трета от тях реално са получили данъка, тоест, един значително по-малък кръг от този, описан в закона.
Общо от облекченията и отстъпките, давани в рамките на данъчната кампания, са оставили в данъкоплатците 20 млн. лева, съобщи още Бъчваров. 5-процентната отстъпка за деклариране на данъка по електронен път до края на март е струвала на хазната 2 млн. лева.
Това идва да покаже, че плоският данък е не съвсем плосък. Доколкото, първо съществуват нормативно признати разходи, второ все пак широка категория данъчни облекчения, които допълнително намаляват облагането. И в този смисъл, честността изисква да се каже, че данъкът върху доходите на физическите лица в България е относително още по-либерален, отколкото проформа наименованата 10-процентна ставка, обясни Росен Бъчваров.