Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Част от разследванията на ОЛАФ не влизат в съда, защото са свързани с административни въпроси при отпускането на еврофондовете у нас. Това обясни при посещението си в Брюксел главният прокурор Сотир Цацаров.
От присъединяването ни към Европейския съюз до миналия декември прокуратурата е разследвала 22 от общо 30 сигнала на ОЛАФ, за които службата смята, че има основания за измами с европари. По 12 от тях има прокурорски обвинения.
Във вторник генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер определи пред БНР този резултат като "незадоволителен". В тази връзка Сотир Цацаров заяви:
ОЛАФ, той не е прокуратура. Една не малка част от разследванията и препоръките са свързани с административни проблеми и проблеми, свързани със самото администриране на отпускането на еврофондовете. А там, където има злоупотреби, разследвания има. Не мисля, че става дума за разминаване и не можем да кажем, че всичко, което излезе от ОЛАФ, трябва да влезе в съда.
В Брюксел Сотир Цацаров разговаря с генералния секретар на Европейската комисия Катрин Дей за реформата в съдебната система и механизма за наблюдение над правосъдието и вътрешните работи в България и Румъния:
Към настоящия момент ние трудно бихме обосновали, че сме заслужили това. Опитваме се, правим опити, но да говорим за отпадане на механизма, дайте да бъдем реалисти. Знаем си проблемите много добре. Личното ми мнение също така е, че тезата за разделяне на две съседни страни е по-скоро в известна степен теза, обслужваща елементи на политическата пропаганда у нас.