Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Горските пожари в България нанасят щети за 5 милиона лева годишно, съобщи Владимир Константинов от Агенцията по горите. Средно 8 хиляди хектара гори се опожаряват всяка година, като в 2/3 от случаите причината е човешка небрежност.
Успокояваща тенденция е, че от 2007 година насам броят на пожарите и поразените територии намаляват, като за тази година, до момента са регистрирани 81 пожара, което е с три -четири пъти по-малко от най-проблемните години.
Сериозен проблем е липсата на ангажираност от страна на кметовете, които нито знаят какви са ангажиментите им по превенция на пожарите, нито ги спазват, твърдят експертите от Агенцията по горите. Служителите в агенцията по горите имат сериозни проблеми с времето от откриване на пожара до започване на гасенето му.
Докато в съседна Турция времето за реакция е средно 12 минути, у нас при пожара в "Бистришко бранище" са били нужни 24 часа на пожарникарите, за да стигнат до него, даде пример заместник-министърът на земеделието Георги Костов. Това се дължи, както на липсата на оборудване, така и на не добрата организация. Агенцията обмисля възможност, съвместно с пожарната, за закупуване на дронове, с чиято помощ ще се следи развитието на пожара и възможните подстъпи към него.