Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Тази нощ ще се наблюдава рядко природно явление, наречено "Синя Луна". Феноменът е наблюдаван за последно през лятото на 2012 година, а следващата "синя луна" ще е през 2018 година, обясни доц. Валери Голев, заместник-декан на Физическия факултет на Софийския университет. Той обясни, че явлението няма нищо общо с цвета на Луната, а се отнася единствено до периодичността на фазите й:
Този термин се използва тогава, когато в рамките на един месец имате второ пълнолуние, но това не означава, че Луната ще бъде синя. Този термин е дошъл от английски език, там има такъв идиом. Никога не може да видите синя Луна! Наистина това се случва сравнително рядко, да кажем веднъж на три години, и следващата такава луна ще бъде на 31 януари 2018 г. Няма никакво притеснение за никого, това си е обикновено пълнолуние.