Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
За пореден път хора с увреждания в София алармираха за нарушения на техните права заради заемане на местата им за паркиране. С днешната акция "Сини фишове за нарушителите" те изказаха своите проблеми. В рамките на инициативата "Не увреждай правилата", кампания за обществена почтеност, хората с увреждания разпространиха брошури. В тях се напомня за значението на синьото талонче за преференциално паркиране, обясни Капка Панайотова от Центъра за независим живот.
Има случаи, в които хора без увреждания паркират с картонче, но това картонче не е тяхно. Идеята на синьото място не е да ми спести два лева на час, ако трябва да паркирам в синя зона, а да ми даде възможност, поради затрудненото ми придвижване, да спра максимално близо до мястото, където съм тръгнала.
От Центъра за независим живот предлагат, да се спазва наредбата за паркиране и при неправилно използване на синьото талонче, то да бъде отнемано.
И другото, което е много важно, е да се предвиди начин за паркиране на хора с увреждания по работно място.
Паркират ли шофьорите автомобилите си на местата, оцветени със син цвят?
Човекът е трудно подвижен. За него трябва да има удобства. На тях целият живот е затруднен. Погледнете по какви тротоари вървим. Как да се придвижват хората? Навсякъде е така. Всички държавни учреждения са труднодостъпни.