Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Народните представители единодушно гласуваха на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън България. С приетите изменения се облекчава режимът за признаване на българско гражданство при наличие на изявен интерес от лица с български произход или самосъзнание. Това ще става по низходяща, възходяща и по съребрена линия. Създава се и възможност в случай на неиздаване на необходимите документи, доказващи български произход, той да може да се докаже с писмена декларация.
Юлиан Ангелов от Патриотичния фронт, един от вносителите, се обоснова:
Проблемът е, че искането на възходящ българин за доказване на български произход се оказа, че много хора, които са получили през годините българско гражданство и български произход, учили са в България на база на това, че са българи по произход, в момента не могат да докажат, че са българи. Има следните ситуации – децата им имат българско гражданство, а родителите не могат да вземат български произход, защото децата им не са възходящи, което е пълен парадокс. Много българи, които искат да живеят постоянно в България, да си извадят документи за постоянно пребиваване, а не българско гражданство, също не могат. Предложихме да подават декларации и да ги има в Закона.
Беше отхвърлен законопроектът на "Атака", който предвиждаше правна възможност удостоверение за български произход да може да бъде издадено и от организация на българи, живеещи извън България, призната от компетентния български държавен орган, както и от Българската православна църква.