Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Кредитите в евро поевтиняват по-бързо от левовите, сочи лихвената статистика на Българската народна банка (БНБ) за месец юни. Най-сериозно е годишното поевтиняване на потребителските кредити в евро за домакинствата, което е над 1,3%. Средната им цена е около 7,6%, което е доста над кредитите в лева. Те, от своя страна, поевтиняват по-бавно, като годишният спад е по-малко от процент. При жилищните заеми темпът на поевтиняване и при левовите, и при евровите кредити, е почти еднакъв. Ако изтеглим жилищен кредит в лева, лихвата може да е под 6 на сто, докато, ако изберем продукт в евро, тя ще е над този праг.
Изключение от общите тенденции правят кредитите за нов бизнес над 1 млн. евро. При тях левовите заеми поскъпват с повече от две на сто на годишна база, докато евровите - поевтиняват.
При депозитите - и при продуктите, разработени за сектор "нов бизнес", и при влоговете за гражданите, тенденцията е на понижение, като за бизнеса доходността е под един процент. При сектор "домакинства" доходността от спестяванията е по-висока, особено при левовите депозити. На месечна база има минимално увеличение на лихвите при евровите влогове.