Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейският съюз отпуска 20 милиона евро спешна помощ за Франция за справяне с наплива от имигранти в град Кале, които се опитват да преминат през тунела под Ламанша. Еврокомисията съобщи, че вече е дала 27 милиона и на Обединеното кралство.
Съобщението на еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос дойде след седмици на напрежение между правителствата на Париж и Лондон заради струпването на имигранти в Кале, предимно африканци и хора от Близкия изток. Броят им във френския пограничен град е между 3000 и 5000. На групи или поединично те прескачат оградите в опит да достигнат нелегално територията на Великобритания през тунела. Миналата седмица судански гражданин бе сгазен от камион, а общо от юни насам има 10 смъртни случая при тези опити.
Евросъюзът обяви, че ще помага на френските власти чрез европейската гранична агенция "Фронтекс" за идентифицирането на мигрантите, снемането на пръстови отпечатъци и тяхната регистрация като кандидати за убежище.
Британците обвиняват французите, че не се справят с тази задача и не могат да върнат чуждиците в държавите, където те първи са прекосили външната граница на ЕС – това са предимно Италия и Гърция.
Миналия месец няколко страни-членки на ЕС отказаха солидарно да приемат част от 40 хилядите бежанци на италианска и гръцка територия. Великобритания не е в Шенген и също не участва в разпределението на тежестта. По Шенгенските правила Рим и Атина са длъжни да не пускат навътре в Европа новопристигналите, но твърдят че не успяват с контрола заради огромния им брой.