Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Предприятията избягват вземането на кредити заради високите реални лихви. Това мнение е изразено от голяма част от участниците във финансовия пазар в традиционното изследване на Министерството на финансите. Това ще доведе до ръст в междуфирмената задлъжнялост.
Като цяло лихвите и при кредитите, и при депозитите ще продължат да спадат. Възможно е доходността при влоговете - и за домакинствата, и за фирмите да намалява по-бавно през третото тримесечие спрямо второто. Това се отнася най-вече при депозитите, деноминирани в долари. Причината е в динамиката на валутните курсове, но експертите са все по-скептични към възможността за изравняването на еврото и долара. Кредитите ще подължат да поевтиняват заради свръхликвидността на банковата система и падащата цена на привлечения ресурс.
Подготовката за стрес-тестовете и прегледа на качеството на активите в банковата система ще доведе до занижени нива на кредитиране, тъй като банките подготвят портфейлите си. Освен това фирмите още се пазят от поемането на нови кредити заради състоянието на икомиката и високото реално ниво на лихвите за бизнеса. Самите банки очакват възстановяване на доверието в сектора, когато бъдат готови резултатите от стрес-тестовете.
През третото тримесечие на годината инфлационните очаквания на финансовия сектор се запазват. Икономиката ще продължи да расте, но ще запази темпа от второто тримесечие. Заетостта също ще се повишава.