Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
До 2018 година парите от Сребърния фонд ще стоят на депозит в БНБ или ще бъдат инвестирани във финансови инструменти, които предлага Централната банка. Това е записано в средносрочната стратегия за инвестиране на парите, приета на правителственото заседание.
В Сребърния фонд има около 2,5 млрд. лева. Реално той се пълни със средства от държавния бюджет, като е задължително парите от приватизация да се насочат към него. Събраните средства в Сребърния фонд не могат да бъдат харчени поне до 2018 г., защото тяхната цел е да гарантират устойчивостта на пенсионната система. Фондът беше създаден през 2008 г. и целта му беше 10 години след създаването му да може да подпомага дефицитите в НОИ. В инвестиционната стратегия, приета от кабинета, именно до 2018 г. събраните пари ще се инвестират консервативно - т.е. в депозит в БНБ или инструменти на Централната банка. Това са най-нискорисковите възможни инвестиции, но почти не носят доходност. Пазарните условия в момента не предлагат възможности за разширяване на инвестициите при нисък риск, смятат експертите.
От тази година във Фонда има и втора сметка, в която постъпват парите от партидите на хората, които са решили да преместят парите си за втора пенсия в държавното обществено осигуряване. Тя обаче функционира по различен начин, защото парите за втора пенсия могат да бъдат връщани обратно към частен фонд. Когато изберем средствата ни за втора пенсия да се съхраняват от държавата, те не носят никаква допълнителна доходност.