Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Отпада забраната потребителите сами да пълнят бутилките си с газ за битови нужди на бензиностанциите. Това предвиждат приетите промени в Закона за данъчните складове и акцизите, одобрени на първо четене от бюджетната комисия.
С други промени в закона ще бъде изравнен акцизът на маркираните горива за отопление и останалите.
Цигарите ще започнат да поскъпват поетапно от догодина заради плавното увеличение на акциза им.
От Петролната и газова асоциация предупредиха, че ако всеки потребител сам пълни пропан-бутан за битови нужди, може да се стигне до фатални последици. Бедо Доганян от асоциацията посочи:
Никой не може да пълни на бензиностанция и да бъде спокоен, че това няма да гръмне в дома му.
Депутатът Емил Димитров припомни, че преди демократичните промени е имало възможност потребителите сами да пълнят бутилки, но след това бизнес нишата е поета от няколко компании, което прави контрола по-лесен:
Упражняваш контрол над няколко завода - упражняваш контрол над 3000 бензиностанции.
От петролната асоциация предупредиха, че бизнесът ще бъде ударен, което означава много изгубени работни места:
Облагането на бутилираната газ с акциз ще постави под угроза съществуването на един цял отрасъл и това е отрасълът, който се занимава с поддържане на бутилката, бутилиране, безопасно за живота и здравето на хората, и разнасянето по домовете.
По отношение на изравняването на акцизите на маркираните горива за отопление с останалите, представители на местните власти предупредиха, че това ще удари бюджетите на общините с между 10 000 и 400 000 лева за отопление на болници, училища и детски градини.