Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Дърводобивни фирми масово не сключват трудови договори с наетите работници. За това алармираха представители на бранша по време на среща за проблемите в горския сектор, проведена в Министерството на земеделието. Бизнесът иска пререгистрация на всички фирми, които секат в горите и настоява за засилване на санкциите срещу тези, които не спазват трудовото законодателство. Представителите на дърводобивните фирми посочват, че имат проблем с намирането на квалифицирани работници на фона на силна конкуренция от фирми, които не сключват трудови договори за наемане на дървосекачи. Това, според бранша налага по-строги изисквания при регистрацията или пререгистриране на всички фирми, които осъществяват дейности в горите. Регистрацията трябва да става на база на по-високи изисквания за наличие на модерна техника, съобразена с условията на терена, на който те извършват дейността си. От дърводобивния сектор признават, че им липсва добра организация при осъществяването на дърводобива, което влияе негативно на цената. Този проблем, съчетан с липса на удобни транспортни схеми в малките населени места, често води до блокиране на добитата дървесина, която няма как да бъде извозена и оползотворена в преработвателната промишленост. В рамките на срещата директорът на Агенцията по горите Тони Кръстев информира, че са подготвени съвместни инициативи с други държавни институции с цел по-голяма прозрачност на сектора и намаляване на дела на сивата икономика.