Никой не знае, колко ще струва на бюджета, или какви средства трябва да бъдат предвидени, ако говорим за Бюджет 2016. Може би той ще има дефицит от 2.5 до 3 процента, в сравнение с излишъка, който имаше в бюджета през последните 15 години. Но ние не знаем колко ще струва, но като се има предвид, че тук става дума за националния интерес и за сигурността на държавата, най-вероятно, руското правителство ще има готовност да похарчи повече пари. Може би ще се подпомогнат някои партньори, които споделят руските виждания за "Ислямска държава", най-вече Иран. Може и други държави да се присъединят. Кой би могъл да прогнозира това. Със сигурност Иран е на дневен ред. Възможно е и цената да бъде споделена между няколко държави.
Според Ткаченко най-големият проблем пред руската икономика в момента са намаляващите цени на енергийните ресурси:
Има много проекти в сферата на енергетиката, които са или отложени, или много забавени, само защото в момента са пречупени нормалните взаимоотношения между Русия и западните партньори.
Енергетиката е най-големият фактор за свиването на руската икономика. В момента правителството се сблъсква с проблема на зависимостта на Русия от енергийните ресурси и се опитва да диверсифицира доставките, които прави, към повече партньори. Основната цел са азиатските пазари, на които могат да се правят доставки на природен газ. Това е твърде малко и твърде закъсняло действие, бих казал аз.
Именно затова намаляването на цените на енергийните ресурси е ключовата причина за икономическия проблем в Русия. Само преди няколко дни беше публикуван доклад, според който руската икономика ще се свие с 3,5 до 4 % и това се дължи основно на спадащите цени и намалените печалби на руските компании, следователно и руския бюджет, които се дължат на по-малкия износ на руски енергийни продукти, допълни икономистът.
Според Ткаченко правителството и ръководителите на компании като "Газпром" и "Роснефт", които са контролирани от държавата, трябва да са готови за голяма промяна:
Руските компании, най-вече "Газпром", трябва да са подготвени за европейските изисквания - либерализационният пакет и други регулаторни изисквания, също така и да се срещнат с тенденциите, които Европа се опитва да налага.
Другата страна на монетата обаче е, че те трябва да намерят нови партньори, на които да доставят газ и петрол. Затова се отварят към азиатските пазари - вече има изграден газопровод до Китай, а в момента е в строеж втори. Рано или късно Русия ще диверсифицира дестинациите, на които доставя газ. В момента обаче тя се опитва да запази позициите си на пазара като добива на петрол и се опитва да запази добива на газ на същите нива, както преди кризата.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.