Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Терористичният атентат в Анкара, най-смъртоносният в новата историята на страната, в който бяха убити 97 души и близо 190 души бяха ранени, разтърси не само Турция, но и света. Той бе извършен в момент на ескалация на напрежението в борбата на турската държава срещу терора на ПКК, от една страна и в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат на 1 ноември. Очакван ли беше такъв жесток терористичен акт и кои биха могли да бъдат извършителите - мнението на специалиста по проблемите на сигурността Харун Йондем, който заяви специално за БНР:
"Смятам, че е много сериозен терористичен акт, с драматични последствия, много повече от обикновен самоубийствен атентат. Моето мнение е, че е извършен от чужда групировка, много професионално, която е свързана с вътрешни подобни групировки, по всичко личи, че са обменяли информация, координирали са действията. Анализът показва, че извършителите са се концентрирали около една основна цел, а именно да се задълбочи разривът, който съществува по най-критичните проблеми на Турция".
Според турския специалист, списъкът на възможните извършители е дълъг: може да са джихадистите от ИДИЛ, пряко или индиректно свързана с чуждо разузнаване групировка, или да е свързан със Сирия. Явно е, че атентаторите са искали да отправят послание за сплашване към Турция, поради това не случайно е избрана Анкара, подчерта той.
По думите му анкарският атентат по начина си на извършване наподобява този в Суруч през месец юли т.г, в който загинаха 32 ма души.
В отговор на въпроса, как ще коментира изявлението на лидера на турската прокюрдска Демократична партия на народите Селяхаттин Демирташ, който обвини турското правителство, че е виновно за атентатите, специалистът заяви ”Никоя сериозна държава, а Турция е сериозна държава не би извършила подобен акт срещу собствените си граждани.Това не е присъщо на Турция, тя е модерна държава, с демократични традиции, многопартийна система, със стабилни органи по сигурността", подчерта той като отхвърли и вероятността изборите на 1 ноември да бъдат отложени заради терористичния атентат.