Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Банките в страните от Югоизточна Европа страдат от проблема с необслужваните кредити. В Румъния той е преодолян за няколко години, обясни бившият заместник-председател на румънската централна банка Кристиян Попа. По-голям проблем е пазарът на труда, който се влияе от застаряването и миграцията. Експертът препоръча още намаляване на харчовете в бюджетите на страните от региона:
Аз не искам да посочвам Гърция, но мисля, че тя носи част от отговорността за това, което се случи в социален план в Европа. През 2010 г. ние имахме много сериозно намаляване на социалните разходи в Румъния, което беше усетено от икономиката. Разбира се, че тук става дума за доходите на населението, но в крайна сметка бе прието.
Представителят на Международния валутен фонд за региона Бас Бакер също препоръча "затягане на коланите":
Едно от нещата, които трябва да бъдат направени, е намаляването на бюджетите дефицити, които са все още много високи - над 3% от брутния вътрешен продукт. Например, в Сърбия, Хърватия, Словения. Също така е много важно да се подобри усвояването на европейските фондове.
Финансовите системи на страните от региона все още трябва да бъдат реформирани, а в еврозоната предстоят трудни години, коментира Спирос Критикопулос:
Ние трябва да приемам факта и да се подготвим за това, че Европейската централна банка ще продължи своята програма за количествени улеснения, което означава - продължаване на дефлацията и на икономическата ситуация в Европа такава, каквато е.
Част от банките в региона ще изместят фокуса си на финансиране чрез набиране на депозити на вътрешния пазар, смятат други експерти.
Тони Томпсън от Световната банка вижда добра ниша за развитие в небанковия сектор: