Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
До края на тази година България ще приеме 200 сирийски бежанци от Гърция и Италия, а до края на 2016-а броят им трябва да достигне 2 000 души – обясни вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред участниците в 11-ата световна среща на българските медии. Тези мигранти са част от споразумението за квотно разпределение на 120 000 души в Европейския съюз, за което има осигурено финансиране:
Ние говорим за сирийски граждани, за семейства - мъж, жена и деца. Хора, които по-лесно биха могли да се интегрират в България, включително да имат образование, да имат готовност да получат съответната степен и да запълнят търсене на работни места на пазара на труда.
Бежанците, които очакваме да пристигнат от Гърция и Италия, ще бъдат настанени в сега съществуващите центрове, в които има достатъчно свободни места. По данните на министър Калфин от началото на годината в България са подадени 13 000 молби за бежански статут, най-много от тях на сирийци, следвани от афганистанции и еритрейци. Проблемът е, че повечето от тях не желаят да се интегрират и гледат на престоя си в България като междинна спирка по пътя към Западна Европа. Според Калфин най-сериозният риск е от това Германия и Швеция, които са крайна цел на бежанците, да затворят границите си, тогава огромни маси от хора ще останат в капан в страни като нашата, в които те не искат да живеят и в които социалните системи няма да успеят да поемат натиска. Затова е нужно общоевропейско и дългосрочно решение.