Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Дефицит от 1,8 млрд. лева записаха депутатите в бюджета за догодина. Финансовата рамка бе одобрена на първо четене в пленарната зала с гласовете на ГЕРБ и Реформаторския блок и на Патриотичния фронт. Въпреки заявката на лидера на патриотите Валери Симеонов, че ще гласуват против, всичките депутати от групата подкрепиха законопроекта . БСП, ДПС и "Атака" гласуваха "против". Новият дълг, който страната ни ще може да поеме през 2016-а година, е до 5,3 млрд. лева. С текстовете се актуализира и тазгодишният бюджет.
380 млн. лева допълнително ще бъдат осигурени тази година за дофинансиране на европейските проекти и за покриване на прекомерните харчове на МВР и Министерството на отбраната. Според опозицията това вкарва страната ни в гръцка спирала, защото се налага поемането на нов дълг догодина. Михаил Миков от "БСП лява България" припомни:
През февруари финансовият министър каза, че няма да има актуализация. Премиерът на заседанията заявяваше, че ако някой министър иска пари за актуализация, да си напише оставката. Днес във внесения проект виждаме актуализация, която по същество е провал на бюджета за 2015-а година.
Йордан Цонев от ДПС обвини реформаторите в прекомерните харчове на ръководените от тях министерства:
Това правителство и това мнозинство дойде на власт с желанието да прави реформи, защото обществото го искаше. Така на власт дойде този кабинет, в който съставна част е групата на реформаторите. Те управляват шест министерства. Питам аз - какво се направи в тези министерства да бъдат оптимизирани разходите, да се подпомогне финансовата консолидация, оттам финансовата стабилност. Отговорът е - нищо.
Самите реформатори декларираха, че ще настояват за продължаване на рефорите. Димитър Танев:
За нас е неприемливо и отчитаме, че с актуализацията на бюджета за 2015-а година някои от министерствата, основно в сектор "Сигурност", не се справиха с планираната оптимизация на своите ведомства.
Финансовият министър Владислав Горанов определи като "незадоволителни реформите" в силовите министерства:
Знаете, че още от пролетта алармирах, че темповете, с които се правят тези промени, са незадоволителни. Поехме ангажимент обаче да не оставим служителите в системите без заплати за месеците ноември и декември по причина, че по една или друга причина реформите не са могли да се състоят. Стъпка напред е и осъзнаването, че такива промени трябва да има, за да могат да се подобрят условията на труд в тези системи и качеството на тяхната работа.
Управляващите поеха ангажимент между двете четения на бюджета да бъдат оттеглени текстовете, орязващи социалните придобивки на военните и полицаите.