Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Всички трябва да зачитат правото на Турция да защитава собствените си граници. Турция искрено подкрепя опозиционните сили в Сирия. Но никой не трябва да се съмнява, че Турция е положила всички усилия, за да предотврати инцидента със самолета. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган по повод свалянето на руския боен самолет "Су-24" от турските изтребители F-16.
Преди това американският президент Барак Обама изрази подкрепа за Турция, като посочи, че страната има правото да защитава въздушното си пространство, а генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че съюзниците са солидарни с Турция и призова за спокойствие и деескалация на напрежението.
Според турски военни експерти Турция е атакувала според правилата единия от двата руски самолета, нахлули вчера във въздушното ѝ пространство. Анкара даде ясно да се разбере, че когато бъде нарушено въздушното ѝ пространство, няма да прилага различни критерии в зависимост от националността на машината-нарушител, посочват те. Това означава, че когато чужд самолет доближи на по-малко от 12 мили турското въздушно пространство, зенитната отбрана го предупреждава, а когато дистанцията падне до 5 мили, Турция изпраща изтребителите F-16. Според тях свалянето на руската машина е подобен случай.
Според турски представител един от пилотите на сваления руски самолет е жив, но е в ръцете на сирийската опозиция.
Инцидентът със сваления руски самолет предизвика дълбока криза в турско-руските отношения. В същото време президентът Ердоган посочи, че Турция не е враждебна спрямо своите съседи.