Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Първото нещо, за което настояваме е за силно послание от Париж, че светът трябва да се откаже от мръсните фосилни горива като въглищата и петрола и да премине към възобновяемата енергия. Всъщност конференцията в Париж трябва да бъде катализаторът на процесите, които вече се случват в света. Ние трябва да ускорим въвеждането на възобновяемите енергийни източници на все повече места и във все повече дейности. Парижката конференция трябва да гарантира, че на всеки пет години ще имаме ново силно споразумение за намаляване на парниковите газове и въглеродните емисии. Само така можем да сме сигурни, че можем да избегнем най-катастрофалните последици от промените в климата.
Това, което е много важно да запомним, е, че ние имаме възобновяемите енергийни източници. Това означава, че ние вече имаме решение. Сега обаче се нуждаем от политическа воля, за да го приложим. Именно там трябва да се случи промяната и ние се опитваме да направим това.
Според Дженс Матиас липсата на политическа воля в много голяма степен се дължи на много силни корпоративни интереси:
Знаете, че има бизнеси, които искат да продължават да работят по начина, по който са го правили преди 50 години. В крайна сметка обаче корпоративните интереси не са тези, които трябва да са водещи в нашето демократично общество. Затова трябва да накараме политиците да се интересуват от това, което ние искаме и мислим, а това е да защитим природата. Те трябва да поемат отговорност.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.