Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Възможно е да има обединение на банки в България, прогнозира председателят на банковата асоциация Петър Андронов. Процесът започна със сделката за сливането на клоновете на "Алфа банк" в България и "Пощенска банка" и ще продължи, независимо от резултатите от предстоящата оценка на качеството на активите и последващите стрес тестове.
Банковият пазар е много фрагментиран в България, но развитието на икономическата среда и намаляващите приходи от лихви ще доведат до сливания, смята Петър Андронов:
Без никакво съмнение пред банките, независимо от събитията през следващата година и оценката на качеството на активите, предстои консолидация, защото нетният лихвен доход на банките спада непрекъснат. В толкова фрагментиран пазар такава тенденция е неустойчива. Няма как банките да продължат да бъдат толкова много и лихвеният им марж да продължи да се свива с такъв интензитет.
Андронов не изключи възможността за някои банки да се наложи увеличаване на капитала. Със сигурност оценката на качеството на активите ще доведе до по-големи разходи за банките. А за техните клиенти:
В периода, в който тече тази оценка, от опита на други страни, се знае, че ще има известно забавяне на кредитирането, но не защото банките не желаят да кредитират, а защото едни и същи хора в тях ще бъдат заети едновременно с две дейности – оценката и в същото време кредитиране – одобряване на кредитите.
В дългосрочен план обаче това ще доведе до много по-голяма устойчивост на системата.