Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Държавите участнички в световната конференция за климата в Париж одобриха универсалното споразумение за борба срещу климатичните промени. То беше приветствано като историческо от световни лидери и организации.
Франция обедини света - така приветства френският президент Франсоа Оланд историческото споразумение за борба с климатичните промени, прието от 195-те държави на световната конференция за климата в Бурже. Сигналът на френския външен министър Лоран Фабиюс, че текстът е одобрен, предизвика взрив от аплодисменти и развълнувани поздравления в залата. Споразумението беше постигнато след продължителни и тежки преговори.
Документът определя като цел ограничаването на глобалното затопляне под 2°C, по възможност 1,5°C. Развитите страни се ангажират да осигурят финансирането за мерките на развиващите се държави за ограничаване на вредните емисии и приспособяване към климатичните промени. Определена е годишна финансова база от 100 милиарда долара с перспективата да бъде увеличена до 2025 г.
Генералният секретар но ООН Бан Ки-мун определи споразумението като колосален триумф за човечеството и планетата.
Историческо споразумение, което отваря нови перспективи пред човечеството, така генералният директор на ЮНЕСКО - Ирина Бокова определи подписаното споразумение за понижаване на емисиите парникови газове и ограничаване на глобалното затопляне.
Президентът на Съединените щати Барак Обама определи документа като най-добрия шанс за спасяване на планетата от последиците от глобалното изменение на климата.
Председателите на Европейската комисия и на Европейския парламент също приветстваха споразумението за климатичните промени. Жан-Клод Юнкер заяви, че сделката е успех на Евросъюза и посочи: отдавна сме глобален лидер в действията за климата и Парижкото споразумение отразява нашата амбиция в световен план. Организацията "Грийнпийс" също изрази радостта си от постигнатото.
Историческо е прилагателно, с което често се злоупотребява в политиката, отбелязва Мартин Шулц, но допълва, че постигнатото споразумение напълно го заслужава. Това е ясно послание, че иновациите, инвестициите и изследванията в чисти и устойчиви технологии, а не в замърсяващи дейности, ще бъде печелившата формула, казва още председателят на Европарламента.