Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Еврокомисията се отказа от нулевата квота за улов на калкан за България

| обновено на 14.12.15 в 15:01
Васил Грудев
Снимка: БГНЕС

Българските рибари ще ловят догодина същите количества акула и калкан в Черно море. Европейската комисия се отказа от искането си за пълна забрана за улов на двата вида черноморска риба през 2016 година, след като България и Румъния получиха подкрепата с 2/3 от гласовете на правителствата по време на министерска среща в Брюксел по селско стопанство и рибарство. 

Еврокомисията искаше нулева квота за калкан и акула поради опасения за изчерпването на наличието им в Черно море. Запазването на количествата за българската риболовна индустрия беше определено като „голям успех“ от заместник-министъра на земеделието и храните Васил Грудев:

Не може да налагаме единствено и само на България и Румъния забрани и квоти, които продължават вече шеста година, без да има връзка с експлоатирането на калкана и от Турция и Украйна.
Това, което ни се ангажирахме от наша страна, разбира се, е засилване на контрола, засилване на съвместните проверки. С Румъния ние поехме такъв политически ангажимент, приехме удължаване на периода за улов на калкан с 30 дни, тоест съгласихме се забраната за улов на калкан да бъде от 1 април до 30 юни на календарната година. Уловът на калкан, отчетен в България по пазарна стойност, надвишава 1 милион лева. Това е един цял бизнес, който има голям социален елемент. 
Да, ние се ангажираме да не ловим повече акула от нивата, които ловим през 2015 година, но категорично отхвърлихме възможността за квота и в момента няма и дума, в която да се споменава квота на акулата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!