Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Фейсбук общността "За достъпна среда" разпространи в интернет- страницата си Меморандум за достъпност в Република България. Документът ще бъде връчен на всички държавни институции, които имат отношение към осигуряването на достъпна среда за хората с увреждания.
Хората в неравностойно положение настояват за спазването на Наредба 4 на Регионалното министерство за достъпна среда, както и на Конвенцията за правата на хората с увреждания, ратифицирана от Парламента в началото на 2012-а година.
Иван Янев, председател на Федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" посочи:
Наредба 4 е един разкошен документ. Аз като го четох за първи път реших, че чета някаква приказка. Оказа се, че това е наш, български, нормативен акт, който просто не се прилага. Това, което би следвало да се случи е да има орган, който да отговаря специално за достъпността - дали един обект е достъпен за хора в неравностойно положение, в това число възрастни хора и майки с колички, или не е, и той да няма право да бъде пуснат в експлоатация , ако не отговаря на нормите за достъпност.
Говориме за новите обекти, но също така и за Столичното метро, а да не казваме за булевард "Витоша" , който е пешеходна зона, и на който е неглежирана достъпността и там.