Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Турция въвежда визов режим за сирийските граждани, след преговорите с ЕС във връзка с решаването на мигрантската криза.
От 8 януари сирийците, които влизат в страната през нашите въздушни и морски граници, ще трябва да имат визи. Но на сухопътната ни граница ще продължи политиката на отворени врати, посочи говорителят на турското външно министерство Танжу Билгич пред журналисти.
Анализаторите коментират, че въвеждането на визи е свързано с необходимостта от мерки срещу нелегалната миграция. Счита се, че визовият режим ще спомогне за по-внимателно наблюдаване на потока сирийци, които идват от страни като Египет или Либия.
Турция и Сирия обявиха отмяната на визовия режим през 2009 година. Но след като избухна кризата в Сирия и бойните действия в Турция пристигнаха над 2,5 млн. сирийци, които бяха приемани като гости – идваха и си отиваха, когато поискат. Турция на няколко пъти затваряше сухопътната си граница, за да регулира бежанския поток.
Много малка част, около 250 хиляди сирийци живеят в бежанските лагери, които турската държава изгради специално за тях. Останалите са се заселили в пограничните градове, мегаполисите Истанбул, Измир и др. На сирийските деца се осигури възможност да учат в турски училища, но само около 20 на сто ги посещават.
По данни на правителствената служба за бедствия и кризисни ситуации "Афад" Турция е похарчила досега около 8 млрд. долара за издръжката на сирийските бежанци.