Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В първия ден от същинската работа на енергийната борса токът се е продавал средно за 44.05 лева за мегаватчас и са сключени 24 сделки. Според председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов борсата е тръгнала предпазливо, но без особени проблеми.
В рамките на пробния период на енергийната борса цените на търгуваната електроенергия се движиха между 70 и 75 лева за мегаватчас. Тези стойности бяха близки до цените, по които се продава тока и сега на свободния пазар. Днес, при започването на реалната работа, цените бяха доста по ниски - 44 лева за мегаватчас средно. Иванов опредили това като нормално за началото на борсовата търговия:
Разочаровани са тези, които считаха, че цената ще скочи нагоре. Цената, която в момента е договаряна в първия ден показва, че търговците са осигурили своите клиенти със съответните количества електроенергия за утрешния ден, а по-скоро играят на борсата, за да има допълнителни количества, с които могат да оперират свободно.
На борсата количества за продажба са предлагали и трите държавни дружества, произвеждащи ток - НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток"-2.
Количествата, които те са предложили са сравнително малки, защото виждате, че най-голямото изтъргувано количество е 239 мегавата. В момента потреблението е 6 200 мегавата.
Ликвидността на борсата ще се появи с по-голям интерес за закупуване на електроенергия. Бих говорил за липса на ликвидност, ако интересът е много по голям, а предлаганите количества по малки, каза Иванов.