Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура започва преговори в Женева с представители на сирийското правителство и опозицията. Двете страни отказаха директна среща помежду си, което увеличава ролята на международния посредник.
Ключовата роля на специалния пратеник се открои още след първите му опознавателни срещи с враждуващите лагери в края на миналата седмица. Бомбеното нападение, което отне живота на близо 60 души край шиитска светиня южно от Дамаск, даде повод на правителствения делегат Башар ал Джафари да обвини още веднъж противниците си за връзки с тероризма. От своя страна Салим Муслет от опозицията се закани, че ще напусне Женева, ако правителството не прекрати бомбардирането на цивилно население и не допусне хуманитарна помощ за хората в обсадените градове.
Първите дипломати на Европейския съюз и САЩ подкрепиха посредническите усилия на Де Мистура. Федерика Могерини заяви, че атаката на групировката "Ислямска държава" в Сайеда Зейнаб е опит за саботиране на диалога. Държавният секретар Джон Кери също подчерта, че преговорите в Женева са от ключово значение за разгрома на джихадистите:
Светът се надява, че двете страни ще задоволят нуждите на милионите отчаяни сирийци, ще намалят натиска върху съседните държави и бежанския поток. Основните задачи на тези преговори са постигането на примирие и политически изход от конфликта. Развоят на бойните действия може да увеличи или намали тежестта на преговарящите, но военно решение на конфликта няма.