Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕБВР ще осигури на Фонда за гарантиране на влоговете заем от 300 милиона евро

На Фонда за гарантиране на влоговете ще бъде осигурен заем от 300 милиона евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Споразумението беше одобрено от правителството, но за да бъде окончателно подписано, трябва да бъде ратифицирано от парламента. Осигуреният финансов ресурс може да доведе и до промяна на дълговата политика на държавата, защото ще позволи по-голяма гъвкавост при излизането на външните пазари. 

Фондът за гарантиране на влоговете дължи пари на държавата, защото тя го попълни спешно с 1,5 млрд. евро за изплащане на гарантираните влогове от Корпоративна търговска банка в края на 2014 година. Тези пари бяха осигурени чрез мостов заем, който миналата година държавата погаси, но остана обстоятелството, че фондът трябва да ги върне на държавата.

В момента, в който привлечем ресурса, ще влезем в разговори с Управителния съвет на фонда, за да обмислим тактиката. Ние не бързаме с възстановяване към правителството – обясни финансовият министър Владислав Горанов. Осигуряването на ресурс тогава мина през спешно изтегляне на заем от международни банки, към които в последствие държавата погаси задължението си чрез част от тройната облигационна емисия на външните пазари от миналата година. След като във Фонда за гарантиране вече има пари, правителството може да преосмисли емисионната си политика за тази година:

Това дава възможност да имаме по-голяма гъвкавост при емисионната политика и да ползваме най-добрите моменти на пазара, а не да сме притиснати от пазара. Трябва правителството да е в позицията да има гъвкавост, в противен случай пазарът може да ни притисне, както се е случвало предишни години и да се налага да се финансираме по-скъпо.

Тази година предстои оценка на качеството на активите и стрес-тестове в банковата система. В бюджета е заложен ликвиден буфер именно при евентуални проблеми, които към момента всички определят като изключително малко вероятни. Предвидено е да изтеглим малко над 5 млрд. лева нов дълг, като по-голямата част от него ще е от външните пазари, а емисията ще бъде:

Когато е най-подходящият момент. Предполагам, че няколко месеца от този момент.

Разрешеният в бюджета нов дълг ще бъде използван за покриване на стари задължения и за дефицита.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!