Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Икономическата ситуация в Европа е изключително подходяща за ръст на инвестициите, заяви Флавия Паланца от Европейската инвестиционна банка. Тя участва в конференция, посветена на т.нар. "план Юнкер". За него са заделени 315 млрд. евро, управлявани от Европейския фонд за стратегически инвестиции. Неведнъж България е посочвана като страна, която може да се превърне в център за инвестиции за целия Балкански полуостров.
Средствата по инвестиционния план на Европа са разделени в три стълба, които трябва да стимулират бизнеса да инвестира. Все повече Европа ще обръща внимание на финансовите инструменти, а не на безвъзмездното отпускане на пари, заяви евродепутатът Ева Паунова:
Има голяма вероятност това да е моделът, по който ЕС ще разпределя своите средства в бъдеще – в посока повече финансови инструменти и по-малко фондове, грантове.
Планът "Юнкер" цели да подпомогне инвестициите в Европа, които са на много ниско ниво след кризата, допълни Флавия Паланца от Европейската инвестиционна банка:
Основните икономически показатели в момента са в състояние, в което подпомагат инвестициите. Лихвите са изключително ниски. Цените на петрола също са ниски, много по-ниски, отколкото бяха преди години. Банките са изключително ликвидни, което създава много добра среда за изгодни кредити, следователно – за инвестиции.
Заради структурата на икономиката в България и сравнителната стабилност в региона страната има много добри основи и възможности да се превърне в своеобразен хъб на стартиращи предприятия и малки и средни компании, допълни Паунова.