Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Млекопреработватели и фермери в опит да решат противоречията си

Снимка: capital.bg

Фермери и млекопреработватели ще се опитат да решат противоречията си с посредничеството на министъра на земеделието Десислава Танева

Проблем номер 1 за животновъдите остава ниската изкупна цена за млякото, казва Танчо Колев:

На суровото прясно мляко, което се изкупува от млекопреработвателите, спадът на цените е около 30-35%.

В същото време сиренето и кашкавалът са поскъпнали с 10-12 на сто. За да се избегне натискът на евтиното мляко от Европа, фермерите настояват българските млечни продукти да се правят само от българско мляко:

Когато видиш на етикета да пише "българско кисело мляко", знаеш, че е произведено от българско прясно мляко.

Фермерите и мандрите имат и общо искане – край на имитиращите продукти и пълна забрана за използване на растителни мазнини, защото никой не ги контролира:

Тук в момента цъфтят само тези цехове, които са с имитираща продукция. Ние настояваме проверките да вървят не в млекопреработвателните предприятия, а да бъдат по веригите магазини. Да се вземе от рафта и да се види какво се предлага. Да видим колко сухо мляко има, колко палмова мазнина? Агенцията по храните да извади няколко протокола и да видим колко храни е изследвала, колко процента палмова мазнина има в тях? Аз ви казвам – нула.

От изхода на днешната среща зависи дали на 24 март фермерите ще излязат на обявения вече национален протест.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!